fbpx

Kiekvienas iš mūsų jaučiame nerimą, kuris pasireiškia kaip reakcija į tam tikras situacijas. Pajutę nerimo požymius žmonės dažnai imasi terapijos, meditacijos, fizinių ir kvėpavimo pratimų, tačiau nepagalvoja apie savo mitybą. O būtent tam tikri maisto produktai yra vienas didžiausių nerimo dirgiklių. Pasirodo, sveika mityba yra ne tik geros fizinės, bet ir psichologinės sveikatos šaltinis.

Alkoholis

Gėrimai, kurių griebiamės, norėdami numalšinti liūdesį ir nerimą, tik dar labiau jį paskatina. Nors iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad alkoholis nuramina nervus, tačiau jis prisideda prie dehidratacijos ir miego sutrikimų. O abu šie gali sukelti nerimo simptomus. Alkoholis keičia serotonino ir neuromediatorių kiekį smegenyse, todėl nerimas darosi dar stipresnis. Kai alkoholio poveikis pasibaigia, nerimas gali dar labiau paaštrėti.

Saikingas alkoholio vartojimas nepadarys milžiniškos žalos, tačiau visgi galima pabandyti alkoholį pakeisti kitais gėrimais. Jeigu neįsivaizduojate vakaro filmo be alaus skonio, tuomet rinkitės nealkoholinį alų. Alkoholis dažnai vartojamas kaip išskirtinumo, šventiškumo ženklas. Tokį „ypatingumo“ jausmą galima nesunkiai imituoti kitais gėrimais, kurie yra nekasdieniai ir jų negeriame taip dažnai kaip vandens. Pavyzdžiui, galima pasigaminti skanų vaisių kokteilį ar kakavos gėrimą.

 

Pridėtinis cukrus

Visiškai išvengti cukraus yra labai sudėtinga, nes jo natūraliai gausu įvairiuose maisto produktuose, pavyzdžiui, vaisiuose. Tačiau pridėtinis cukrus skatina nerimą. Vartojant cukrų, vyksta dideli svyravimai organizme. Kai jo kiekis kraujyje sumažėja, suprastėja ir nuotaika, atsiranda dirglumas, gali pasireikšti nerimas. Daug pridėtinio cukraus turi ne tik pyragaičiai ir šokoladai, tačiau net ir tokie produktai kaip kečupas, salotų padažai, makaronai, balta duona. Pridėtinį cukrų galima pakeisti vaisiais ar natūraliai saldžiomis daržovėmis, tokiomis kaip batatai.

 

Kofeinas

Pirma mintis, kuri ateina į galvą: „Atėmėte karamelinį užpilą, o dabar atimsite ir pačią kavą?“. Deja, bet taip. Kad ir koks įprastas būtų kavos gėrimo ritualas, tačiau didelis kofeino kiekis gali padidinti nerimą, nervingumą ir tapti prislėgtos nuotaikos priežastimi. Įprastą kavą galima pakeisti kava be kofeino, gilių kava, žaliąja arbata, matės gėrimu, cikorija.

 

Brandinti, fermentuoti maisto produktai

Pelėsinis sūris, brandinta jautiena ir vyno taurė – visa tai žada puikų atpalaiduojantį vakarą. Teoriškai taip, bet mokslininkai sako ką kitą. Tokie maisto produktai kaip jautiena, pienas ir vynuogės yra fermentuojami ir brandinami. Proceso metu bakterijos skaido maisto baltymus į biogeninius aminus, kurių vienas yra histaminas. Ši medžiaga apsunkina virškinimo, hormonų, širdies ir kraujagyslių bei nervų sistemų veiklą. O jautresniems asmenims tai gali sukelti nerimą ir nemigą. Vietoje to geriau rinkitės sveikus šviežius produktus.

 

Hidrinti riebalai

Tokiuose maisto produktuose kaip sausainiai, bulvių traškučiai ar bulvytės yra hidrintų riebalų, dar kitaip vadinamų transriebalais. Jie kalti dėl didėjančio blogojo cholesterolio kiekio organizme, skatina uždegimus, didina nutukimo riziką, taip pat yra siejami su depresija, nerimu ir kitomis psichinės sveikatos problemomis. Norint jų išvengti, vietoje margarino geriau rinktis sviestą, atsisakyti greitojo maisto, o kepimui naudoti lydytą sviestą.