Knygos
Rekomenduojamos knygos saviugdai, tobulėjimui, savęs pažinimui
Monika Žiūkaitė “Tapukas ir emocijų kuprinė”
Tapukas Mopis sugalvojo siūti batus iš spalvingų žiedlapių. Tačiau ne visiems miestelio gyventojams tai patiko. Dėl nesėkmės apkaltinęs emocijas, vieną po kitos sugrūdo į savo kuprinę. Oi, kaip buvo sunku tokį krovinį nešiotis!
Tai iliustruota istorija 4-8 m. vaikams.
“Knygelėje stengiausi pateikti tokias situacijas, kurios būtų atpažįstamos visiems vaikams. Vaikai yra labai kūrybingi, jiems nuolat kyla daugybė idėjų, apie kurias net nepagalvoja suaugusieji. Jie yra spontaniški, smalsūs ir kasdien susiduria su naujais dalykais – visai kaip tapukas Mopis. O kaskart pakliuvę į kitą situaciją, viduje ima jausti skirtingas emocijas. Tad vaikai susitapatinę su Mopiu galės atpažinti, kaip jie jaučiasi, kai yra laimingi, kai viduje kyla pyktis ar liūdesys, kai sukausto baimė arba kai tiesiog norisi prasmegti į žemę iš gėdos.
Tačiau manau, kad dar labiau knygoje save atpažins tėvai, kurie istoriją skaitys kartu su vaikais. Juk dažniausiai emocijas imame slėpti pereidami į suaugusiojo gyvenimą. Tad sunkios kuprinės ant pečių motyvas daugeliui turėtų būti gerai pažįstamas.”
Jeffrey E. Young ir Janet S. Klosko knyga “Ištrūk iš spąstų”
Ar jauti, kad tam tikrose gyvenimo situacijose esi tarsi pakliuvęs į spąstus?
Knygos autoriai išskiria 11 spąstų tipų ir detaliai bei aiškiai apibūdina kiekvieną iš jų. Tarp jų priklausomybės, nesėkmės, paklusnumo, apleistumo, negailestingų standartų ir kiti spąstai.
Spąstai – tai:
- Vaikystėje susiformavę ir visą gyvenimą žmogų lydintys elgesio ir mąstymo modeliai bei pasikartojančios temos;
- Jie žlugdo ir žaloja;
- Jie giliai įsitvirtinę ir nelinkę lengvai pasiduoti pokyčiams.
Knygoje rasi daug testų, kuriuos išsprendus, galima pamatyti, kokie spąstai tau yra būdingi. Tai pirmas žingsnis link suvokimo, kas ir kodėl vyksta tavo gyvenime. O tuomet jau belieka nuodugniau pasigilinti į sau būdingus spąstus: kada ir kaip jie susiformavo, kokie bruožai jiems būdingi, kaip elgiesi atsidūręs juose ir, žinoma, kokių žingsnių reikėtų imtis, norint iš jų ištrūkti.
Išties išsami ir labai naudinga knyga!
Liz Fosslien ir Mollie West Duffy “Emocijos. Kaip jos lemia mūsų sėkmes ir nesėkmes”
Ar gerai pažįsti savo emocijas? O kaip sekasi jas valdyti?
Šioje knygoje kalbama apie emocijų svarbą darbe bei gebėjimą jas valdyti. Ji turėtų patikti kiekvienam dėl paprasto rašymo stiliaus, aiškios struktūros, daugybės konkrečių patarimų ir, žinoma, genialiai tikslių ir šmaikščių iliustracijų.
Knygos ištraukos:
“Įvairūs tyrimai atskleidė: geriausiai įvertiname ir išsprendžiame problemas tada, kai į tai įtraukiamos ir emocijos.”
“Sėkmė priklauso nuo psichologinio saugumo. Tie “Google” kompanijos komandų nariai, kurių psichologinis saugumas buvo aukštas, rečiau išeidavo iš darbo, daugiau uždirbdavo kompanijai ir dvigubai dažniau vadovų buvo vertinami kaip produktyvūs.”
“Stanfordo universiteto Verslo mokyklos studentai kalbėti apie jausmus, neleidžiant jiems sugriauti diskusijos, mokosi vartodami šią frazę: “Kai tu ______, aš jaučiu ______”. Tai neleidžia atsirasti aukai ir kaltininkui.”
“Stanfordo universiteto profesoriaus Jameso Grosso atliktas tyrimas parodė, kad, kai žmogus yra įsižeidęs, bet užgniaužia tą jausmą, mūsų kraujo spaudimas pakyla, jei esame šalia to žmogaus – net jei ir nesuvokiame, kad jis pyksta.”
Sarah Harvey “Kaizen”
Dažnai mes trokštame pokyčių, tačiau, vos tik pradėję keistis, pametame kelią ir išbarstome visus užsibrėžtus tikslus. Bėda ta, kad norime viską pakeisti per dieną. Drastiški pokyčiai sukelia daugiau streso nei naudos, todėl nieko keisto, kad labai greitai ir vėl grįžtame prie senų įpročių, su kuriais mums gera ir patogu.
“Kaizen” – tai japoniškas būdas, pagal kurį įpročiai keičiami po vieną mažą žingsnelį. Taip, kad pokyčiai būtų tokie maži, jog mūsų kūnas ir smegenys į juos net nespėtų sureaguoti neigiamai.
Knygoje “Kaizen” autorė palaipsniui aprašo šį būdą, pasakoja savo istoriją bei pateikia daugybę pavyzdžių, kaip galima keisti įpročius, susijusius su sveikata, darbu, santykiais, namais, pinigais bei kitomis gyvenimo sritimis. Viskas pateikta labai paprastai ir aiškiai, knyga skaitoma lengvai, greitai, o šalia rekomenduoju turėti užrašų knygelę, kurioje iš karto susižymėsite visas jums tinkančias idėjas.
Knygos ištraukos:
“Kaizen ragina išsikelti sau tikslus ir jų siekti savo ritmu.”
“Maži žingsneliai yra kaip tykus įsilaužimas. Ramiai, lėtai ir švelniai pralaužiamos visos jūsų baimės. O signalizacija taip ir nesuveikia. Siekti pokyčių žingsnelis po žingsnelio – puiki mintis dėl to, kad naujos neuronų jungtys susikuria nepažadindamos nei “pulti ir bėgti” atsako, nei jūsų vidinio kritiko”.
Susan Forward “Toksiški tėvai”
Nerimas dažnai kyla iš sunkių ir skausmingų vaikystės patirčių, kurias augdami užgniaužiame viduje. Tačiau jos niekur nedingsta ir kiekvieną dieną veikia mūsų gyvenimą. O kartais visai netikėtai tiesiog iškyla į paviršių nerimo pavidalu ir mes nesuprantame, kas vyksta.
Šioje knygoje gausu skirtingų žmonių istorijų, kurių situacijas detaliai ir jautriai analizuoja psichologė Susan Forward, kalbėdama apie visas smurto rūšis (fizinį, emocinį, seksualinį) bei pateikdama žingsnius ir pratimus, padedančius išmokti kontroliuoti savo gyvenimą, pozityviau žvelgti į save, pagerinti santykius su kitais žmonėmis, išmokti valdyti nerimą ir labiau mėgautis gyvenimu.
Knygos ištraukos:
“Jei mama nuolat kartoja: “Esi kvailys”, vadinasi, taip ir yra, jei tėvas ištisai tvirtina: “Tu – niekam tikęs”, tai – tiesa. Vaikai neturi jokio atspirties taško, kad galėtų suabejoti tokiais vertinimais.”
“Kaip ir fizinių smurtautojų šeimas, daugelį tvirkintojų šeimų aplinkiniai laiko visiškai normaliomis. Gali būti ir taip, kad tėvai yra bendruomenės ar religiniai lyderiai, garsėjantys savo aukštais moraliniai standartais. Neįtikėtina, kaip žmonės pasikeičia užsivėrus durims.”
“Emocinis ir psichologinis susitaikymas su savimi ateina išsivadavus iš toksiškų tėvų įtakos, ir nebūtinai jiems atleidžiant. Šį palengvėjimą pajusite tik tuomet, kai išmoksite suprasti, koks stiprus pyktis ir sielvartas vis dar jus degina, ir kai išmoksite kaltę perkelti ant tėvų pečių, kur jai ir vieta.”
“Išsiaiškinti santykius svarbu ir dėl dar vienos be galo svarbios priežasties: tai, ko negrąžinsite, perduosite kitiems.”
Robbins Mel “5 sekundžių taisyklė”
Sausio pradžioje kiekvienas prisirašo didžių tikslų naujiems metams. Bėda ta, kad viduryje kelio ima ir apleidžia jėgos jų siekti, motyvacija išsenka ir nugali patogumo jausmas.
Taigi, ši knyga puikiai tinka užsibrėžus tikslų, nesvarbu, ar tai metų pradžia, ar bet koks kitas laikas. Joje aprašoma taisyklė, padedanti pradėti veikti, keisti įpročius, arba tiesiog išsijudinti iš sąstingio būsenos. Knygoje pateikiamos situacijos, kuriose taisyklė gali būti panaudojama, ir daugybės žmonių patirtis, kaip jiems pavyko pritaikyti taisyklę savo gyvenime.
Knygos ištraukos:
“Tą akimirką, kai instinktas skatina veikti ir įgyvendinti tikslą, privalote skaičiuoti 5-4-3-2-1 ir atlikti fizinį judesį, nes kitaip smegenys jus sustabdys.”
“Skaičiavimas jus atitraukia nuo išsisukinėjimo, padeda susitelkti ir judėti nauja kryptimi.”
“Dr. Timothy Pychylis, Kanados Carletono universiteto psichologijos profesorius, nustatė, kad svarbiausia delsimo priežastis nėra darbo vengimas. Tai streso vengimas. Delsimas yra pasąmonės troškimas gerai jaustis šiuo momentu, todėl stresas šiek tiek sumažėja.“
“Kadangi nervingumas yra susijaudinimo būsena, daug lengviau įtikinti smegenis, kad tie nervingi jausmai yra tik susijaudinimas, užuot bandžius save nuraminti. Eksperimentų metu – nuo karaokės dainavimo iki sakant kalbą prieš kamerą, iki atliekant matematikos testą – naudojant šią techniką, dalyviai, kurie sakė “aš jaudinuosi”, geriau susidorojo su užduotimis, nei tie, kurie sakė “aš nerimauju”. Taip nervingumas buvo laikomas entuziazmu.