fbpx

Daug kalbama apie ryto įpročius, tačiau vakaras yra tarsi visos dienos apibendrinimas. Kad ir kokia ta diena buvo: gera, ar bloga, svarbiausia, kokios patirties ji davė ir su kokia nuotaika mes nueiname miegoti. Veikla, kurią atliekame vakare yra svarbi savo emocijų pažinimui, įvykių įvertinimui, nuotaikai, netgi produktyvumo ugdymui. Štai keletas naudingų vakaro įpročių. Išsirinkite labiausiai sau patinkančius ir pabandykite juos įtraukti į savo rutiną, o po gero mėnesio stebėkite, kokių rezultatų ir patirčių jie atnešė.

Įvertinkite praėjusią dieną

Žmonės yra nepaprastos būtybės, kurios gali sąmoningai tobulėti tiek emociškai, tiek fiziškai. Siekiant šio tikslo labai padeda praėjusios dienos apmąstymas. Kiekvieną vakarą užduokite sau tuos pačius klausimus:

  • Kas šiandien nutiko?
  • Kas nepavyko taip, kaip tikėjausi?
  • Kaip reikėtų daryti kitą kartą?
  • Ko iš to pasimokiau?
  • Kuo galiu didžiuotis?
  • Ką galėčiau pagerinti rytoj?
  • Už ką šiandien galiu padėkoti?

Atrodo, kad klausimai visai paprasti, tačiau jie padeda realistiškai pažiūrėti į situaciją. Dienos pabaigoje esame linkę atsiminti tik blogus įvykius, jie mus graužia ir su jais mes užmiegame. Išsiugdžius įprotį prisiminti visą dieną tokią, kokia ji buvo iš tikrųjų, nieko neignoruojant, išgryninant ir teigiamas, ir neigiamas patirtis, o, svarbiausia, supratus, kaip iš visų situacijų galima pasimokyti, pavyksta lengviau paleisti neigiamus dalykus ir pastebėti visus pozityvius įvykius, nutikusius tą dieną.

 

Užsirašykite svarbiausius dalykus

Mūsų protas nėra kompiuteris, kuris gali atsiminti kiekvieną smulkmeną, vos tik paspaudus pelės klavišą. Tačiau kai kurių dalykų svarbu nepamiršti. Ką tuomet daryti? Geriausias  būdas – užsirašyti. Fiksuokite savo veiklą, darbus, emocijas, mintis. Tai padeda geriau apdoroti savo emocijas, jas suprasti, padaryti teisingas išvadas, išvengti painiavos galvoje ir nepatekti į užburtą neigiamų minčių ratą. Ypač naudinga vesti dėkingumo dienoraštį, kuris priverčia į viską pažvelgti iš teigiamos pusės, leidžia įvertinti turimus dalykus, pajausti pasitenkinimą ir taip sužadina tikrą dėkingumą viduje.

 

Suplanuokite kitą dieną

Įvertinus praėjusią dieną ir raštu užfiksavus savo mintis, ateina metas susiplanuoti kitą dieną. Geriausia dieną planuoti ne anksti ryte, o iš vakaro. Taip vos tik pabudę žinosite, ką turite veikti, nuo ko pradėti ir nebus galimybės išsisukinėti. Be to, vakare yra daugiau laiko apmąstymams, taigi galėsite viską susirašyti neskubėdami ir nepamiršdami svarbių darbų.

Planuojant kitą dieną:

  • Surašykite dalykus, kuriuos turite padaryti;
  • Nuspręskite, kokia eilės tvarką viską atliksite;
  • Paskirkite laiko limitą, reikalingą kiekvienai veiklai atlikti.
Vakaro įpročiai

Pasiruoškite drabužius kitai dienai

Kai kurie sprendimai gyvenime yra nedideli, tačiau labai varginantys. Vienas tokių – amžinas klausimas „Ką apsirengti?“. Įsivaizduokite, kaip padidėja jūsų streso lygis ryte, kai žinote, jog darbe laukia svarbi prezentacija, o vietoje susitelkimo į ją imate naršyti spintoje, galvodami, ką apsirengti. Arba kai suprantate, kad teks lyginti marškinius, o ir kelnės, kurias norėjote rengtis, guli skalbinių dėžėje. Dėl šios priežasties palikite rytą svarbiems darbams. O tai, ką dėvėsite kitą dieną, nuspręskite ir pasiruoškite dar iš vakaro.

 

Skaitykite

Skaitymas yra vienas galingiausių ir naudingiausių įpročių. Skaitymas ne tik stimuliuoja jūsų protą, plečia žodyną ir akiratį. Jis taip pat gerina atmintį bei padeda ugdyti dėmesį. Praktikuojant skaitymą vakare, jis gali pasitarnauti kaip poilsis, nusiraminimo ar sunkių minčių „išjungimo“ technika.

 

Venkite elektronikos prietaisų

Mėlyna šviesa, kurią skleidžia telefonas ar kompiuteris, padidina kortizolio išsiskyrimą ir riboja melatonino gamybą. Kortizolis yra streso hormonas, trukdantis užmigti, o melatoninas daugiausiai gaminasi būtent nakties miego metu. Dėl šios priežasties valandą prieš miegą turėtumėte nenaudoti elektronikos, kuris skleidžia mėlyną šviesą, tam, kad kūnas galėtų geriau pasiruošti miegui.

Norite sužinoti daugiau? Perskaitykite šį „Harvard Business Review“ straipsnį apie tai, kaip elektronika trukdo ramiai miegoti ir neigiamai veikia produktyvumą.