fbpx

Nedidelis nerimas yra natūrali gyvenimo sudedamoji dalis. Dažniausiai tai greito ir chaotiško tempo pasekmė. Bendrąja prasme pats nerimas nėra blogas iš savęs. Jis padeda suvokti pavojų, suaktyvina išlikimo ir pasirengimo instinktus, padeda geriau apskaičiuoti riziką. Visgi, kai nerimas perpildo gyvenimą ir ima trukdyti kasdienėms veikloms, ateina laikas susirūpinti. Nekontroliuojamas nerimas gali stipriai pabloginti gyvenimo kokybę, todėl svarbu perimti kontrolę į savo rankas. Tad kaip sumažinti nerimą?

Būk aktyvus

Reguliarus fizinis krūvis (mankšta, bėgiojimas, dviratis, sporto šakos) naudingas tavo fizinei ir emocinei sveikatai. Nuolatinis fizinio aktyvumo palaikymas padeda nukreipti mintis ir palengvinti nerimą. Ir tai nėra tik trumpalaikis efektas treniruotės metu.

 

Atsisakyk alkoholio

Atrodo, tarsi alkoholis nuramina, tačiau pasibaigus jo poveikiui, nerimas vėl atsinaujina, o kartais grįžta bumerangu. Kai nėra ieškoma tikrosios nerimo priežasties, o jis slopinamas alkoholiu, labai greitai gali išsivystyti priklausomybė.

 

Sumažink kofeino kiekį

Žmonėms, kurie patiria lėtinį nerimą, kofeinas nėra pats geriausias draugas. Priešingai, jis gali išprovokuoti dar didesnį nervingumą ir sudirgimą. Tyrimai parodė, kad kofeinas gali sukelti ar pagilinti nerimo sutrikimus bei panikos priepuolius. Kai kuriems žmonėms būtent kofeino atsisakymas žymiai palengvina nerimo simptomus.

 

Išsimiegok

Nemiga yra dažnas nerimo simptomas, todėl miegas turi tapti tavo prioritetu. Kaip galima pagerinti jo kokybę:

  • nežiūrėk televizoriaus lovoje;
  • nesinaudok telefonu, planšete ar kompiuteriu lovoje;
  • prieš miegą venk kofeino, nikotino ir gausaus valgymo;
  • nesivartyk lovoje, jei negali užmigti – geriau kelkis ir pavaikščiok po kambarius, kol pasijusi mieguistas;
  • prieš miegą gerai išvėdink kambarį;
  • užtrauk naktines užuolaidas, kad neblaškytų šviesos iš gatvės;
  • visus galvoje besisukančius rūpesčius prieš miegą užsirašyk ant lapelio ir padėk jį į šoną;
  • eik miegoti kiekvieną vakarą tuo pačiu laiku.

Medituok

Pagrindinis meditacijos tikslas yra pašalinti chaotiškas mintis ir pakeisti jas esamos akimirkos ramybe ir sąmoningumo jausmu. Meditacija nuo seno praktikuojama kaip streso ir nerimo malšinimo būdas. Profesoriaus Johno Hopkinso atlikti tyrimai rodo, kad 30 minučių kasdienės meditacijos gali palengvinti kai kuriuos nerimo simptomus ir netgi veikti kaip antidepresantas.

 

Valgyk sveikai

Mažas cukraus kiekis kraujyje, dehidratacija ar cheminės medžiagos, esančios perdirbtuose maisto produktuose (pvz., kvapiosios medžiagos, dažikliai, konservantai) kai kuriems žmonėms gali sukelti nuotaikos pokyčius. Mityba, kurioje gausu cukraus, taip pat gali paveikti žmogaus elgseną. Jei po valgio tavo nerimas sustiprėja, būtinai peržiūrėk savo valgymo įpročius. Gerk pakankamai skysčių, pašalink iš raciono perdirbtus maisto produktus ir pamažu pereik prie sveikos mitybos, kurioje gausu būtiniausių maistinių medžiagų, vaisių, daržovių, baltymų. 

Kaip sumažinti nerimą

Išbandyk aromaterapiją

Vienas iš būdų, kaip sumažinti nerimą, yra aromaterapija. Tai alternatyviosios medicinos kryptis, kurioje naudojami kvapūs eteriniai aliejai. Jie gali būti tiesiogiai įkvepiami, įlašinami į šiltą vonią ar difuzorių, kuris paskleidžia kvapą namuose. Tyrimai parodė, kad aromaterapija:

  • padeda atsipalaiduoti;
  • pagerina miego kokybę;
  • pakelia nuotaiką;
  • mažina širdies ritmą ir kraujospūdį.

Nerimo profilaktikai dažnai naudojami tokie eteriniai aliejai kaip bergamočių, levandų, greipfrutų, ylang ylang.

 

Išgerk ramunėlių arbatos

Puodelis ramunėlių arbatos yra gana įprastas naminis „vaistas“, padedantis nusiraminti ir geriau užmigti. Tyrimas parodė, kad ramunėlės taip pat gali būti galinga priemonė kovojant su generalizuotu nerimo sutrikimu. Jo metu nustatyta, kad žmonėms, vartojusiems ramunėlių kapsules, sumažėjo nerimo simptomų stiprumas, lyginant su tais, kuriems buvo skiriamas placebas.

Taigi, jeigu nuolat jautiesi sudirgęs ir ieškai būdų, kaip sumažinti nerimą, pirmiausiai išbandyk paprastas namines priemones. Tačiau svarbu atminti, kad šie būdai nepakeičia profesionalios pagalbos, tokios kaip terapija ar receptiniai vaistai.

 

Nuotraukos: Cliff Booth ir Elly Fairytaile, Pexels