Emocijos yra labai svarbi žmogaus gyvenimo dalis, tačiau kartais jos būna sudėtingos ar net gluminančios. Mokėjimas jas pažinti, suprasti ir apie jas kalbėti – tiek su savimi, tiek su kitais – yra esminė emocinės sveikatos ugdymo dalis.
Emocijų atlasas
Psichologas ir emocijų tyrinėtojas Paul Ekman išanalizavo daugiau nei 100 mokslininkų darbus ir jais pasiremdamas sukūrė emocijų atlasą. Šis interaktyvus įrankis pasiekiamas visiems, tad galite jį patyrinėti plačiau čia: http://atlasofemotions.org/#introduction/
Remiantis atlasu, yra 5 pagrindinės emocijų grupės:
- Pyktis
- Baimė
- Liūdesys
- Pasibjaurėjimas
- Džiaugsmas
Tai yra pamatinės žmogaus emocijos, kurių kiekviena dar gali būti skaidoma į daugybę kitų išvestinių emocijų. Šis suskirstymas – tai geras pagrindas pažinti savo emocijas.
Paul Ekman emocijų atlasas. Šaltinis: atlasofemotions.org
Kaip emocijos mums padeda?
Gebėjimas patirti ir išreikšti emocijas yra daug svarbesnis nei galime įsivaizduoti.
Jausmas viduje – tai atsakas į tam tikrą situaciją. Emocijos – tai mūsų reakcija. Jos mums suteikia daugybę svarbios informacijos, kuri padeda:
- Priimti sprendimus
- Palaikyti sėkmingus santykius
- Spręsti kasdienes situacijas
- Rūpintis savimi
Kaip galima mokytis emocijų reguliavimo?
Emocijos gali naudingai tarnauti kasdieniame gyvenime, tačiau taip pat gali pakenkti emocinei sveikatai ir tarpasmeniniams santykiams, kai jos nėra kontroliuojamos.
Pasirodo, bet kokios emocijos – net pakylėjimas, džiaugsmas ar kitos, kurias paprastai vertiname kaip teigiamas – gali sustiprėti iki tokio taško, kai jas tampa sunku suvaldyti. Tačiau šiek tiek pasipraktikavus galima perimti kontrolę į savo rankas.
2010 m. atlikti tyrimai rodo, kad geri emocijų reguliavimo įgūdžiai yra susiję su asmens gerove ir finansine sėkme. Taigi, įdėjus darbo šioje srityje, jis gali atsipirkti tiesiogine prasme.
Šaltinis: Pexels, Andrea Piacquadio
Štai keletas būdų, nuo ko pradėti:
Paanalizuokite savo emocijų poveikį
Emocijos suteikia mūsų gyvenimui įdomumo, unikalumo ir gyvybingumo. Stiprūs jausmai gali reikšti, kad mes priimame gyvenimą tokį, koks jis yra, kad neslopiname savo natūralių reakcijų. Visiškai normalu retkarčiais patirti tam tikrą emocinę perkrovą – kai nutinka kažkas nuostabaus, baisaus ar netikėto.
Tačiau kai emocijos nėra valdomos, jos gali sukelti konfliktus, sunkumus bendraujant su kitais, problemas darbe ar mokykloje, norą svaigintis, fizinius ar emocinius protrūkius. Tad svarbu rasti laiko ir įvertinti, kaip nekontroliuojamos emocijos veikia kasdienį gyvenimą. Taip bus lengviau nustatyti problemines sritis ir pastebėti sėkmingas situacijas.
Siekite emocijų sureguliavimo, o ne slopinimo
Neįmanoma valdyti savo emocijų kaip robotui. Tačiau mes juk nenorime, kad jos visą laiką veiktų maksimaliai arba būtų tiesiog išjungtos. Slopinant emocijas, neleidžiame sau patirti ir reikšti jausmų. Tai gali vykti ir sąmoningai, ir nesąmoningai. Dažniausiai toks slopinimas pasireiškia įvairiais psichinės ir fizinės sveikatos simptomais, pavyzdžiui, nerimu, depresija, miego sutrikimais, raumenų įtampa, sunkumais valdant stresą ir t.t.
Emocijų valdymas – tai nėra jų sušlavimas po kilimėliu. Sveika emocinė išraiška – tai pusiausvyros radimas tarp emocijų pertekliaus ir jų nebuvimo.
Identifikuokite, ką jaučiate
Skirkite šiek tiek laiko pasitikrinti savo nuotaiką. Kai pajuntate pakitusią vidinę būseną, sustokite ir paklauskite savęs:
- „Ką aš dabar jaučiu?“
- „Kas atsitiko, kad taip jaučiuosi?“
- „Ar situacija gali turėti kitokį paaiškinimą nei tą, kuris man pirmiausiai ateina į galvą?“
- „Ką aš noriu daryti su šiais jausmais?“
- „Ar yra geresnis būdas su jais susidoroti?“
Svarstydami galimas alternatyvas pertvarkome savo mintis, o tai gali padėti pakeisti pirmąją ekstremalią reakciją. Gali praeiti šiek tiek laiko, kol toks atsakymas taps įpročiu. Praktikuojant šiuos veiksmus, bus lengviau išmokti valdyti savo emocijas.
Priimkite savo emocijas
Nebandykite sumenkinti to, kas vyksta viduje. Reikėtų vengti sau kartoti tokias frazes kaip „Nusiramink“, „Tai nėra toks jau svarbus reikalas, todėl nenusimink“, „Neišsigąsk“ ir pan. Visos jos paneigia jūsų patirtį. Nes iš tiesų tai jums yra svarbus reikalas. Emocijų priėmimas padeda su jomis apsiprasti ir jaustis patogiau. Padidėjęs komforto jausmas dėl intensyvių emocijų leidžia pilnai jas pajusti ir nereaguoti kraštutiniais, žalingais būdais.
Mokantis priimti emocijas, galima apie jas galvoti kaip apie žinutes. Jos nėra „geros“ ar „blogos“. Jos yra neutralios. Galbūt kai kurios sukelia nemalonių jausmų, bet vis tiek suteikia svarbios informacijos, kurią galime panaudoti kasdieniame gyvenime.
Pavyzdys:
„Esu susierzinęs, nes nuolat nerandu raktų, taip užtrunku namuose, todėl vis vėluoju. Taigi, turėčiau įprasti grįžęs namo raktus padėti ant lentynos prie durų, kad jie visuomet būtų toje pačioje vietoje.“
Rūpinkitės savimi
Emocijas visuomet lengviau valdyti, kai žmogus rūpinasi savo fizine ir psichologine sveikata. Tuomet didžiausi iššūkiai atrodo ne tokie grėsmingi. O rūpintis savimi galima pačiais įvairiausiai būdais, kurie tik jums patinka: vaikščioti gamtoje, medituoti, leisti laiką su augintiniais, pažiūrėti gerą filmą, susitikti su draugais, gerai išsimiegoti, mankštintis, turėti bent vieną įtraukiantį hobį. O jeigu emocijos visai neduoda ramybės, tuomet tiesiog pakalbėti su specialistu ir paieškoti sprendimų drauge.
Emocijos gali būti sudėtingos. Vienas jaučiame intensyviai, kitos atrodo švelnios. Tačiau visos jos yra labai svarbios. Tad užuot ignoruodami ar slopindami patiriamas emocijas, pagalvokime, kaip į jas būtų geriau reaguoti. Juk dažniausiai mums iššūkius sukelia ne pačios emocijos, o mūsų reakcijos į jas.
Taip pat skaityk:
Šventinis stresas: kodėl jis kyla ir kaip jį sumažinti
Jei prasidėjus kalėdiniam sezonui pakylėjimą ir šventinę nuotaiką nustelbia šventinis stresas ir nuolatinis skubėjimas, šis metas pradeda sietis...
Kaip nustatyti ribas ir kodėl jos tokios svarbios mūsų gyvenime?
Ribos – tai kiekvieną žmogų supančios linijos, kurios mums yra labai svarbios. Jei kitas žmogus jas peržengia, jaučiamės sutrikdyti, išmušti iš...
Emociniai dirgikliai: kaip juos atpažinti ir išmokti valdyti?
Kasdien mes išgyvename įvairias emocijas: džiaugsmą, nusivylimą, susidomėjimą,baimę, gėdą, nerimą ir t.t.. Dažniausiai visos šios emocijos būna...