fbpx

Nuotrauka: Harpo Productions, Joe Pugliese

Nors nerimo ir depresijos lygis pastaraisiais metais nuolat auga visame pasaulyje, tačiau diskutuoti apie emocinę sveikatą vis dar yra tabu. Visuomenėje gyvuoja nuomonė, kad, kalbėdamas apie vidinius išgyvenimus, parodai savo silpnumą. Tokia socialinė stigma daugelį sulaiko nuo atvirų pokalbių su draugais, artimaisiais, bijant jų kritikos ir nesupratimo. Dėl neigiamos viešos nuomonės daug žmonių jaučiasi vieniši ir gėdijasi kreiptis į specialistus. Šie jausmai ypač stiprūs tuomet, kai artimiausioje aplinkoje laikoma norma slėpti savo išgyvenimus.

Tyrimai rodo, kad žmonių, kurie kreipiasi pagalbos dėl emocinės sveikatos, skaičius padidėja po to, kai kokia nors garsenybė viešai atskleidžia savo patirtį.

Vos tik kokia nors įžymybė viešai pasipasakoja apie savo emocinę būklę ar patiriamus išgyvenimus, tuo metu išauga žmonių, besikreipiančių emocinės pagalbos, skaičius. Vienas tyrimas, analizavęs 157 žymių žmonių pasakojimus apie savo emocinę sveikatą, parodė, jog visos šios viešai išsakytos istorijos atliko tris labai svarbias funkcijas: švietimo, įkvėpimo ir aktyvumo. Taigi, įžymybių kalbėjimas padeda kelti plačiosios visuomenės žinių lygį, įkvepia kitus ta pačia liga sergančius asmenis ieškoti pagalbos ir tuo pačiu paskatina aktyvius veiksmus ir atstovavimą tai problemai. Šie rezultatai galioja kalbant tiek apie psichines, tiek apie fizines ligas.

Meghan Markle atvirumas apie savo patirtį padeda kitiems pamatyti problemos mastą ir nesijausti vienišiems.

Meghan Markle interviu metu atskleidė savo pažeidžiamumą, bet tuo pačiu pademonstravo ir ypatingą tvirtumą, siekiant išspręsti susikaupusias problemas ir sumažinti stigmą visuomenėje. Jos atvirumas apie patirtus išgyvenimus karališkoje šeimoje, depresiją ir mintis apie savižudybę padėjo kitiems pamatyti, jog jie nėra vieni. Bet kuris žmogus, matydamas savo atspindį garsenybėje, kuri vardija tuos pačius išgyvenimus ir jausmus, pasijaučia mažiau vienišas. Pasirodo, visai nesvarbu, kas esi – nedidelio miestelio gyventojas ar pasaulinio garso žvaigždė – abu galite jausti tokius pat patyrimus.

Kai garsūs žmonės drąsiai prabyla apie savo emocinę sveikatą, tai padeda visuomenei parodyti šios problemos mastą. Iš karto po to pasipila daugybė komentarų, kitų žmonių prisipažinimų. Tai veikia kaip sniego gniūžtės efektas.

„British Journal of Psychiatry“ skelbia, kad tuo metu, kai princesė Diana visiems atskleidė, jog serga bulimija, moterų, besikreipusių pagalbos dėl šios problemos, skaičius padvigubėjo.

Pastaraisiais metais atsiranda vis daugiau drąsių pranešimų ir žinučių, kalbančių apie emocinę sveikatą. Tai padeda neutralizuoti tą vyraujantį negatyvų foną ir duoti atsvarą stereotipams. Žinoma, kelias labai ilgas iki to, kad visi kalbėsime atvirai apie tai, kaip jaučiamės. Tačiau dabartinėmis pandemijos sąlygomis tai ypač svarbu. Reikia normalizuoti bet kokį pokalbį apie emocinę sveikatą ir nebijoti vienas kitam sakyti: „Suprantu tave, aš ir panašiai jaučiuosi“. Tokie atviri pokalbiai yra pirmasis žingsnis, siekiant susidoroti su užklupusia situacija.

Dalinkis ir sek naujienas

Taip pat skaityk: