fbpx

Dalinkis ir sek naujienas

Spalvos yra visur aplink mus: gamtoje, namuose, automobiliuose, kuriuos vairuojame, drabužiuose, kuriuos dėvime. Kiekviena jų turi savo reikšmę ir daro didžiulę įtaką mūsų nuotaikai, veiksmams, o tuo pačiu ir gyvenimui. Spalvų terapija, arba kitaip chromoterapija, remiasi idėja, kad spalvos ir spalvota šviesa gali prisidėti prie fizinės ar psichinės sveikatos gijimo.

Pasirodo, spalvų terapija turi ilgą istoriją. Kadaise ji buvo taikoma senovės Egipte, Graikijoje, Kinijoje ir Indijoje. Spalvų terapijos ekspertas Walaa Al Muhaiteebas teigia, kad “mūsų santykiai su spalvomis vystėsi kartu su kultūra, religija ir gyvenimu. Spalva kaip šviesos apraiška daugeliui turėjo dievišką statusą“.

Šiandien spalvų terapija laikoma papildančia ar alternatyvia medicinos sritimi. Ją siūlo daugiausiai įvairūs SPA ir poilsio centrai, teikdami, pavyzdžiui, chromoterapinės pirties paslaugas. Svečiai gali pasirinkti mėlyną šviesą, jei nori atsipalaiduoti ar nusiraminti, rausvą – jei nori detoksikacinio poveikio. Taip pat vyksta įvairios spalvų dirbtuvės, spalvoti kvėpavimo pratimai, meditacijos ar individualūs užsiėmimai.

Spalvų reikšmės

Spalvos veikia psichinius procesus ir gali turėti įtakos mūsų nuotaikai bei sukelti tam tikrą psichologinį atsaką kūne. Kiekviena spalva turi skirtingą poveikį, todėl spalvos naudojamos skirtingoms problemoms spręsti.

Žalia spalva

Spalvų terapeutai žalią spalvą laiko saugiausia ir paprastai būtent nuo jos pradeda spalvų terapiją. Žalia spalva gali pagerinti nuotaiką, kai žmogus jaučiasi liūdnas, beviltiškas ar prislėgtas. Ji sustiprina meilės, džiaugsmo ir vidinės ramybės jausmą, suteikia vilties, stiprybės ir ramybės, palengvina prisitaikymą prie pokyčių.

Mėlyna spalva

Mėlyna yra šalta spalva, kuri pasitelkiama siekiant ramybės ir atsipalaidavimo. Ji dažnai naudojama meditacijai ir terapijai. Mėlyna siejama su išmintimi, kūrybiškumu, ištikimybe ir dvasingumu. Tačiau mėlyną spalvą reikia naudoti labai atsargiai. Šviesiai mėlyna spalva skatina ramybę ir padeda įveikti nemigą. Tačiau per daug tamsiai mėlynos spalvos gali sukelti liūdesį, depresiją ir tuštumos jausmą.

Geltona spalva

Geltona spalva yra intensyviausia spektro spalva. Ji skatina veikti ir jaustis laimingesniam, padeda išryškinti intelektą ir išmintį. Per daug ar per ryškios geltonos spalvos siejasi su išdavyste, žiaurumu ir apgaule.

Oranžinė spalva

Oranžinė spalva reiškia gausą, malonumą, gerovę ir seksualumą. Ji atgaivina ir suteikia daugiau psichinės energijos, gali padidinti proto ir kūno bendrumo jausmą. Tačiau spalvų terapeutai paprastai vengia šios spalvos, jei žmogus yra linkęs į nerimą.

Raudona spalva

Raudona spalva dar labiau stimuliuoja nei oranžinė. Spalvų terapeutai vengia raudonos šviesos, nes ji gali sukelti per didelį sujaudinimą, ypač esant sudėtingoms psichinėms būklėms.

Violetinė spalva

Violetinė spalva siejama su grožiu, dvasingumu ir palaima. Ji dažnai naudojama spalvų terapijoje, siekiant ramybės ir atsipalaidavimo jausmo.

Spalvų reikšmės

Infografikas: teigiamas ir neigiamas spalvų poveikis

Spalvos rytų medicinoje

Rytų medicinoje spalvos yra galingas terapijos įrankis. Štai Indijos filosofijoje čakros yra laikomos dvasinės jėgos ir energijos centrais mūsų kūnuose. Jų yra septynios ir kiekviena turi savo spalvą.

Pamatinė čakra – raudona spalva

Pamatinę čakrą, esančią stuburo pagrinde, vaizduoja raudona spalva. Ji susijusi su mūsų įžeminimu ir ryšiu su Žeme.

Seksualinė čakra – oranžinė spalva

Seksualinė čakra, esanti 2- 3 coliais žemiau bambos, vaizduojama oranžine spalva. Sakoma, kad ji susijusi su reprodukcija, fizinio kūno dalimis, tokiomis kaip inkstai, antinksčiai, bei malonumu.

Saulės rezginio čakra – geltona spalva

Tarp bambos ir krūtinkaulio esanti Saulės rezginio čakra vaizduojama geltona. Ji siejama su tokiomis žmogaus kūno dalimis kaip kasa, kepenys, virškinimo sistema ir tulžies pūslė, taip pat pozityvumu, įgalinimu ir gera savijauta.

Širdies čakra – žalia spalva

Žalia spalva reiškia Širdies čakrą. Ji siejama su širdimi, plaučiais, imunine sistema ir yra atsakinga už energiją, nervų sistemą, dėmesingumą, atjautą ir įgalinimą.

Gerklės čakra – mėlyna spalva

Gerklės čakrą vaizduoja mėlyna spalva, kuri susijusi su skydliauke ir medžiagų apykaita, taip pat su taika.

Trečiosios akies čakra – indigo spalva

Trečiosios akies čakra, esanti tarp antakių, yra vaizduojama indigo spalvos ir susijusi su hipofizės ir kankorėžine liaukomis. Ji turi įtakos mūsų miego ciklams, savigarbai, išminčiai ir intuicijai.

Karūnos čakra – violetinė spalva

Karūnos čakrą, esančią viršugalvyje, vaizduoja violetinė spalva ir ji siejama su kankorėžine liauka, jautrumu šviesai, miego ciklais, sapnais ir dvasingumu.

Čakros ir spalvos

Infografikas: čakros ir jas atitinkančios spalvos

Mokslas ir spalvų terapija

“Spalvos turi tam tikrą biologinį ir psichologinį poveikį žmonėms, ir aš manau, kad jau laikas pradėti tuo naudotis”, – teigia Mohabas Ibrahimas, „University of Arizona College of Medicine“ anesteziologijos profesorius.

Kol kas dar atlikta nepakankamai tyrimų, sakančių, kad spalvos gydo fizinius negalavimus arba padeda pagerinti psichinę sveikatą. Tačiau pamažu daugėja įrodymų, patvirtinančių mintį, jog spalvota šviesa gali turėti įtakos mūsų kūnui, skausmo lygiui ir nuotaikai. Pasitelkus tokius tyrimus taikoma šviesos terapija, kuri naudojama sezoninei depresijai gydyti, paprastai pasireiškiančiai rudenį ir žiemą.

Mėlynos spalvos terapija

Mėlynos šviesos fototerapija ligoninėse naudojama naujagimių geltos gydymui. Ši būklė sukelia didelį bilirubino kiekį kraujyje, todėl oda ir akys pagelsta. Gydymo metu miegantys kūdikiai guldomi po mėlynomis halogeninėmis arba fluorescencinėmis lempomis, kad jų oda ir kraujas sugertų šviesos bangas. Jos padeda pašalinti bilirubiną.

Kiti tyrimai rodo, kad mėlyna šviesa gali pagerinti budrumą, dėmesingumą, reakcijos laiką, bendrą nuotaiką. Tačiau jos reikėtų vengti prieš miegą, nes ji gali sutrikdyti biologinį paros ritmą, kadangi tuo pačiu slopina melatoniną.

Žalios spalvos įtaka skausmui

Mohabas Ibrahimas tyrė žalios šviesos poveikį migrenai ir fibromialgijos skausmui. Šiuos tyrimus jis pradėjo po to, kai jo brolis, kurį kamuoja dažni galvos skausmai, papasakojo, kad jaučiasi daug geriau leisdamas laiką savo sode, apsuptas medžių ir gamtos. Jo tyrime dalyvavę žmonės pranešė apie sumažėjusius skausmus po 10 savaičių kasdieninės žalių diodų šviesos terapijos.

Mokslininkas teigia abejojantis, ar žalios šviesos terapija pakeis tipinius vaistus nuo skausmo, tačiau „jei sugebėsime sumažinti suvartojamų vaistų kiekį bent 10 procentų, tai bus didžiulis pasiekimas skausmo kontrolės procesams“.

Duke universiteto medicinos mokyklos profesorė, medicinos mokslų daktarė Padma Gulur tyrė spalvas filtruojančių akinių poveikį skausmo lygiui. Ankstyvieji jos rezultatai rodo, kad žalieji bangos ilgiai sumažina ūminį ir lėtinį skausmą.

„Mes vis dar esame ankstyvosiose tyrimų stadijose, tačiau panašu, kad žalia šviesa gali reikšti pakankamai saugią ir veiksmingą vaistų alternatyvą, kuri padeda pacientams nuo skausmo“, – aiškina mokslininkė.

Asmeninė spalvų terapija

Spalvų ir spalvotos šviesos privalumus galima nesunkiai panaudoti kasdieniame gyvenime, sumaniai įrengiant namus, įsigyjant tam tikrų spalvų daiktus ar būnant aplinkoje, kurioje gausu tos spalvos, kurios poveikį norite išgauti.

Mėlynos spalvos šaltiniai

Norint pagerinti miego kokybę, kelias valandas prieš miegą vertėtų išjungti visus mėlynos spalvos ekranus, kad jie nesutrikdytų paros ritmo. Taip pat galima pasinaudoti kompiuterinėmis programomis, kurios reguliuoja kompiuterio šviesos spalvą, priklausomai nuo paros laiko. Taip pat galima išbandyti anti-mėlynos spalvos akinius, kurie apsaugo nuo kompiuterio, išmaniojo telefono, planšetės ir televizoriaus ekranų skleidžiamos šviesos.

Spalvų terapija lauke

Jei sudėtinga sutelkti dėmesį ir ilgesnį laiką išbūti budriam, verta pasivaikščioti lauke. Čia galima gauti daug natūralios saulės šviesos, o sąveika su žaliais augalais bus natūralus būdas palengvinti stresą. Juk ne veltui Japonijoje tokios populiarios „miško maudynės“.

Spalvų terapija interjere

Puikus būdas reguliuoti nuotaiką dekoruojant namus tinkamomis spalvomis. Juk kiekviena spalva turi savo prasmę. Pati geriausia spalvų terapija namuose – išdažyti sienas spalvomis, kurios traukia asmeniškai ar sukuria norimą nuotaiką. Spalvos, suteikiančios ramybę ir pusiausvyrą, puikiai tinka vonios kambariams ir miegamiesiems, tipiškoms poilsiui skirtoms erdvėms. Tuo tarpu virtuvės ir svetainės yra gyvybingos erdvės, prašančios energingų atspalvių.

Taip pat skaityk: