fbpx

Skubančiame šiandienos pasaulyje dažnai tiek mažai laiko lieka tikram ir giliam pokalbiui apie jausmus, išgyvenimus, patirtis ir savijautą. O kartais mes tiesiog nežinome, kaip pradėti pokalbį sunkia ar neraminančia tema, bijome likti nesuprasti ar neišgirsti. Tad pagalbos linijos atlieka nepaprastai svarbią funkciją, užpildydamos šią milžinišką spragą ir suteikdamos žmonėms galimybę kitame laido gale išgirsti palaikantį ir pasiruošusį išklausyti balsą.

Kalbamės su „Vilties linijos“ tarnybos koordinatore Agne Butkuviene, kuri plačiau pasakoja apie šios linijos teikiamą pagalbą.

Kokią pagalbą ir kam teikia „Vilties linija“?

 

„Vilties linija“ – tai emocinės pagalbos tarnyba, teikianti nemokamą, anonimišką ir konfidencialią emocinę paramą suaugusiesiems telefonu ir internetu. Linijoje dirba daugiau nei 35 emocinę pagalbą teikiantys konsultantai, kurie yra psichikos sveikatos specialistai ir savanoriai.

 „Vilties linija“ yra ilgiausiai Lietuvoje veikianti emocinės paramos telefonu tarnyba suaugusiesiems (nuo 1988 m.), sukaupusi daugiau nei 30-ties metų nepertraukiamos patirties pagalbos telefonu teikime.

 

Kokiomis temomis sulaukiate skambučių? Ar į jus dažniausiai kreipiasi žmonės, atsidūrę kritinėse situacijose, ar tai būna ir paprastesnės, kasdienės temos?

 

Žmonės, kurie skambina į emocinės pagalbos linijas, išgyvena įvairius sunkumus, nuo kurių nesame apsaugotas nei vienas iš mūsų. Kadangi esame socialinės būtybės, palaikančios įvairius tarpasmeninius santykius su aplinkiniais, neatsiejamai viena dažniausių temų pokalbiuose ir yra tarpasmeninių santykių sunkumai. Santykiuose kylantys iššūkiai ir nesutarimai neramina daugelį, todėl pokalbis su „Vilties linijos“ konsultantu gali padėti pasijausti išgirstam, suprastam, suteikia galimybę pažvelgti į situaciją iš šalies. O kai sudėtingoje situacijoje esame ne vieni, ją įveikti sekasi lengviau. Tad žmogus gali kalbėti apie tai, kas jam svarbu, ką jis išgyvena, konsultantas jį išklauso, padrąsina, palaiko.

 Sunkumai amžiaus neturi, todėl ir pokalbio turinys gali priklausyti nuo to, su kokiais gyvenimo iššūkiais susiduria suaugęs žmogus. Priklausomybės, psichinės sveikatos problemos, fizinė sveikata, vienišumas, gyvenimo prasmės klausimai ir panašios temos taip pat dažnai minimos skambinančiųjų. Nebūtinai kiekvienas paskambinęs žmogus tuo metu patiria kritinę situaciją savo gyvenime, turi minčių apie savižudybę, tačiau tikrai sulaukiame ir tokių skambučių, kuriuose žmogus dalinasi apie išgyvenamą krizę ir suicidinius ketinimus.

Visgi svarbiausia, kad kreipimasis pagalbos yra stiprybės ir noro padėti sau požymis.

Agnė Butkuvienė

Agnė Butkuvienė, “Vilties linija” koordinatorė

Ar pastebite kokius nors skambučių pokyčius pandemijos metu? Ar keitėsi žmones neraminančios temos?

 

Karantino metu „Vilties linijoje“ skambučių skaičius išaugo, o tai kalba apie padidėjusį psichinės sveikatos pagalbos poreikį. Skambinantieji dalinosi apie adaptacijos sukeltus iššūkius, nerimu bei bejėgyste dėl paskelbto karantino, pokalbius jungė mintys apie ateitį, nedarbą, tarpasmeninius santykius, kuriuos ilgalaikis karantinas pakišo po padidinamuoju stiklu, finansinius sunkumus ir įsipareigojimus, nerimą dėl savo bei artimųjų sveikatos. Taip pat tokius naujus iššūkius kaip nuotolinis mokymasis vaikams bei kitomis temomis, kurias lydi baimė, nerimas, stresas, pasimetimas, nuovargis ar nežinomybė, gyvenimo kontrolės praradimo jausmas.

 

Kokiais būdais galima kreiptis į jūsų pagalbos liniją?

 

Kilus sunkumams, svarbu nelikti vieniems ir pasidalinti slegiančiais išgyvenimais, todėl su „Vilties linijos“ konsultantais pasikalbėti galima trimis būdais:

– telefonu 116 123 (skambučiai galimi tik iš lietuviškų abonementų);

– pokalbiais internetu (chat‘ais) www.viltieslinija.lt;

– elektroniniais laiškais adresu 116123@viltieslinija.lt.

 

Kokiu metu galima su jumis susisiekti?

 

„Vilties linija“ telefonu veikia kasdien visą parą, į el. laiškus atsakome per tris darbo dienas.

 

Pokalbiai internetu veikia 10 val. per savaitę:

pirmadieniais ir penktadieniais nuo 17:00 iki 20:00 val.,

trečiadieniais ir ketvirtadieniais nuo 19:00 iki 21:00 val.

Dalinkis ir sek naujienas

Taip pat skaityk: