Įtempta diena darbe, vakarienės gamyba visai šeimai, namų darbų ruošimas su vaikais, drabužių skalbimas, namų tvarkymas, buitinių problemų sprendimas – kasdien tenka žongliruoti daugybe skirtingų darbų. Tad nieko keisto, kad po tokio maratono dažnai laukia išsekimas. Perdegimo simptomai kiekvienam žmogui gali pasireikšti skirtingai, tačiau, jei pastebi savyje tokių požymių, kurie aprašyti žemiau, tai gali būti stiprus ženklas, kad metas pailsėti ir sulėtinti tempą.
Energijos trūkumas
Pernelyg didelis stresas gali sukelti fizinį ir psichinį išsekimą. Gali pastebėti, kad kiekviena užduotis, kurią atlieki, reikalauja bent keliolikos minučių daugiau. Tau sunku prisiversti sportuoti, o jei pavyksta, neturi jėgų atlikti tų pačių pratimų. Anksčiau po darbo su malonumu lėkdavai į parduotuvę, o dabar vos randi jėgų parsivilkti iki namų.
Abejingumas
Kasdienė veikla turėtų teikti malonumą ir pasitenkinimą. Tačiau, jei pastebi, kad skaičiuoji minutes, kol ji pasibaigs, nuobodžiauji, nebejauti ryšio ir įsitraukimo, tai gali signalizuoti apie perdegimą.
Nesijauti pailsėjęs
Vienas pagrindinių signalų, skelbiančių aliarmą, yra jausmas tarsi visada esi pavargęs ir net atsibudęs ryte nesijauti gerai pailsėjęs. Tikriausiai darbo metu nedarai pakankamai pertraukų arba kaip išprotėjęs šokinėji nuo vieno projekto prie kito, nemažindamas apsukų visą dieną. Kai pagaliau visgi bandai atsipalaiduoti, tau sunku išsėdėti ramiai bent kelias minutes arba negalvoti apie darbus. Dėl to tu negali pasikrauti energijos, kai jos ir taip trūksta.
Sutrikęs miegas
Miegas yra vienas svarbiausių poilsio šaltinių, kuris padeda pasiruošti kitai dienai ir numalšinti nuovargį. Tačiau, kai būni persitempęs, pernelyg daug dirbi ar netgi aukoji miego valandas darbui, bandydamas užbaigti kokį nors projektą, susiduri su miego režimo sutrikimu. Gali būti sunku užmigti ir dar sunkiau keltis ryte, pradedi atsibudinėti viduryje nakties, o tada vartaisi lovoje stačiai atmerktomis akimis.
Pakitęs valgymas
Mitybos įpročių pokyčiai taip pat gali būti rodiklis, kad reikia daryti pertrauką. Vieni valgo mažiau nei įprasta arba tiesiog praleidinėja valgius patys to nesuprasdami. Kiti, priešingai, valgo daugiau nei visada ir dar racioną papildo įvairiais užkandžiais net tuomet, kai nejaučia alkio. Įsijungia emocinis valgymas. Tačiau tiek vienas, tiek kitas scenarijus gali būti streso pasekmė.
Dingusi motyvacija
Kai į darbą tenka save traukti per prievartą, o anksčiau patikę dalykai tampa nebeįdomūs, tai gali reikšti pasiektą perdegimo tašką. Didelis streso lygis kada nors labai mėgtą veiklą gali nesunkiai paversti paprasčiausiomis monotoniškomis užduotimis, kurias atlieki tik iš pareigos.
Nuolat sirguliuoji
Pastoviai kankina peršalimas, gerklės skausmas ar kiti negalavimai? Dažnai besikartojančios ligos gali būti ženklas, kad stresas stipriai veikia tavo imuninę sistemą ir atėjo metas pailsėti. Per didelis stresas gali išeikvoti organizmo resursus ir sumažinti jo pajėgumus kovojant su infekcija.
Daraisi negatyvus
Iš pradžių perdegimas atrodo kaip lengva įtampa ir irzlumas, tačiau greitai jis gali pavirsti pykčio protrūkiais darbe ar namuose. Tai pasireiškia nemandagiu kalbėjimu su aplinkiniais, sarkastiškų ir įžeidžių replikų laidymu, kitų žmonių aprėkimu. Dažnai žmogus net nežino, dėl ko pyksta – jis tiesiog yra nuolatinėje susierzinimo būsenoje.
Sunku susikaupti
Kolegai kalbant susirinkimo metu, po kurio laiko supranti, kad pusės žodžių net negirdėjai? Skaitant knygą, kartais tenka grįžti atgal, nes nepameni apie ką buvo paskutinės pastraipos? Jei taip nutinka gana dažnai ir pastebi, kad įprasta veikla užtrunka ilgiau ar sekasi sunkiau, tai ženklas, kad metas pailsėti.
"Gydaisi" savarankiškai
Vos tik peržengęs namų slenkstį iškart susiplaki kokteilį ar įsipili taurę vyno? Kasdien suvalgai po didžiulį gabalą torto? Nebūtų nieko blogo, jei tai vyktų tik kartkartėmis, tačiau cukrus, alkoholis, narkotinės medžiagos, raminamieji vaistai kelia priklausomybę. Jie tampa įrankiu įveikti stresą, kai tuo tarpu reikėtų ieškoti profesionalios pagalbos ar išbandyti įvairias atsipalaidavimo metodikas, laisvalaikio užsiėmimus, hobius.
Kiekvienas žmogus turi teisę į poilsį. Kiekvienam reikia pertraukų tarp darbų ir veiklų. Idealiu atveju pauzės turėtų būti profilaktinis žingsnis, siekiant išvengti streso pasekmių. Tačiau jeigu atpažįsti bent keletą požymių, aprašytų viršuje, tai signalas, kad pertrauka nuo kasdienybės yra būtina.
Nežinai, ką daryti?
Skaityk:
20 greitų būdų, kaip sumažinti stresą
Žinoma, jeigu situacija labai sudėtinga ir pažengusi, tuomet vertėtų apsvarstyti galimybę kreiptis į psichoterapeutą papildomos pagalbos. Jis padės nustatyti pagrindinius streso šaltinius tavo gyvenime ir kartu sukurti pokyčių planą.
Taip pat skaityk:
Šventinis stresas: kodėl jis kyla ir kaip jį sumažinti
Jei prasidėjus kalėdiniam sezonui pakylėjimą ir šventinę nuotaiką nustelbia šventinis stresas ir nuolatinis skubėjimas, šis metas pradeda sietis...
Emocijos: kartais sudėtingos, bet būtinos gyvenimo palydovės
Emocijos yra labai svarbi žmogaus gyvenimo dalis, tačiau kartais jos būna sudėtingos ar net gluminančios. Mokėjimas jas pažinti, suprasti ir apie...
Kaip nustatyti ribas ir kodėl jos tokios svarbios mūsų gyvenime?
Ribos – tai kiekvieną žmogų supančios linijos, kurios mums yra labai svarbios. Jei kitas žmogus jas peržengia, jaučiamės sutrikdyti, išmušti iš...